مهران گرمه ای، رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو، گفت: هم اکنون ۱۰ شرکت دانش بنیان در استان خراسان شمالی فعال هستند.

گرمه‌ای ادامه داد: برخی از شرکت‌های فناور، محصولی دارند که در آن ارزش اصلی محصول به خاطر فناوری است و نه مواد اولیه و این موارد برای کشور اولویت است، زیرا در تحریم‌ها به مراتب آسیب کمتری به آن‌ها وارد می‌شود.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی از حمایت‌های این نهاد از شرکت‌های دانش بنیان و غیر دانش بنیان خبر داد و خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی هستند که دانش بنیان نیستند، اما فناور بوده و یا گروه‌های فناوری که به مرز ثبت شرکت نرسیده اند نیز از حمایت‌های ما برخوردار خواهند شد.

وی افزود: حمایت‌های ما شامل حمایت‌های اقتصادی و معنوی می‌شود. حمایت‌های اقتصادی شامل هزینه نمونه سازی، معرفی به صندوق‌هایی برای دریافت تسهیلات با کارمزد اندک، مشاوره، آموزش، شرکت دادن در انواع نمایشگاه ها، در اختیار دادن دفتر کار و هزینه‌های حمایتی می‌شوند که در اختیار تمام شرکت‌ها قرار می‌گیرد، اما شرکت‌های دانش بنیان تا سقف بیشتری تسهیلات دریافت می‌کنند.

گرمه‌ای تصریح کرد: در قواینن کلان کشور نیز شرکت‌های دانش بنیان مشمول معافیت‌هایی می‌شوند و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز حمایت‌های ویژه‌ای را از این شرکت‌ها انجام می‌دهد. صندوق‌هایی مانند صندوق حمایت از پژوهشگران و نوآوران نیز حمایت‌های بسیار مطلوبی دارند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی در پایان یکی از وظابف پارک را ارتباط دادن سرمایه گذاران و نوآوران عنوان کرد و اظهار داشت: مواقع زیادی نوآور نیاز به سرمایه گذار ندارد بلکه نیاز به مشتری حس می‌شود از این رو بخش بازاریابی ما فعالیت ویژه‌ای دارد. همچنین سرمایه گذاران را در مراسم‌های مختلف دعوت کرده و با شرکت‌ها آشنایشان می‌کنیم.