به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو، سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ماه از ساعت ١٠ صبح تا ٢٠ عصر در مصلی تهران برپا خواهد بود که مسلما امسال نیز اقشار مختلف جامعه با هر سطح تحصیلات و پایگاه اجتماعی با حضور در نمایشگاه کتاب تهران به دنبال تهیه کتاب‌های مورد نظر خود خواهد بود.

از آنجا که در نمایشگاه کتاب تهران ۳۲۰۰ ناشر با ۴۴۰ هزار عنوان کتاب در صد‌ها غرفه در مصلی تهران گردهم آمدند مسلما پیدا کردن کتاب‌های مناسب در حوزه‌های مختلف که یکی از دغدغه‌های مهم مخاطبان نمایشگاه به شمار میرود، با این حجم وسیع حضور ناشران، خیلی سخت خواهد بود.

بر همین اساس گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، در ایام ۱۰ روزه برپایی نمایشگاه کتاب تهران به معرفی ۳۰ کتاب مناسب در موضوعات و بخش‌های مختلف میپردازد که در این گزارش سه اثر مناسب در موضوعات سینما، شعر و قصه گویی از نظرتان میگذرد.

شب دنیا

روایت‌های داستان‌نویسان ما از دوران دفاع مقدس این سال‌ها به قدری متنوع شده که صرفا در بازه زمانی هشت سال جنگ تحمیلی نمی‌مانند؛ یعنی محتوا را وارد جهان امروز می‌کنند تا مخاطب امروز که نسل جنگ‌ندیده هست را هم با خودشان و اثرشان همراه کنند.

«شب دنیا» نیز از این جنس آثار است؛ این رمان به نوعی بازنگری جنگ در زمان کنونی است و اثرات جنگ تحمیلی در جامعه امروز را به قلم کامران پارسی‌نژاد بررسی کرده و در گروه ادب و هنر مرکز پژوهش‌های جوان وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سامان یافته است.

پارسی‌نژاد پیش از این درباره این کتاب گفته بود: رمان “شب دنیا” نگاهی به وضعیت دنیا دارد، این تصور وجود دارد که دنیا در فضای شب قرار دارد و نوعی تاریکی در فضای دنیا در سطح جهانی قرار دارد و فضای کلی داستان نیز بر همین منوال پیش می‌رود.

کل داستان به نوعی بازنگری حوادث جنگ است، اما به این معنا هم نیست که داستان تنها در فضای جنگ رخ می‌دهد. شخصیت‌هایی که هر کدام به نوعی در گذشته با جنگ درگیر بوده اند در زمان کنونی طی حادثه‌ای مجبور می‌شوند از طریق ذهنشان به گذشته بروند و رویداد‌های جنگ را مرور کنند. در این اثر خیلی از سوال‌هایی که در دوره جنگ تحمیلی مطرح بود به نوعی از جنبه فلسفی پاسخ داده می‌شود.

نویسنده: کامران پارسی‌نژاد

ناشر: کانون اندیشه جوان

بخش: عمومی سالن: شبستان راهرو: ۱۷ غرفه: ۸

چله‌ی تاک

جوان امروز هرچند بی‌علاقه به اشعار کلاسیک نیست و قدمای بی‌بدیل شعر و شاعری ادیات فارسی را فراموش نخواهد کرد، اما به هرحال در جستجوی مضامینی تازه از هم‌نسلان خود است. منظور شاعرانی است که در همین حال و هوا سیر می‌کنند و دغدغه خاص جوان امروز و جامعه حال را دارند.

در همین راستا نیز «چلّه‌ی تاک» نام مجموعه اشعاری‌ست با درون‌مایه عاشقانه از علیرضا بدیع، شاعر جوانی که اشعارش این روز‌ها مورد اقبال مخاطب هم قرار دارد.

این مجموعه تشکیل شده از دو دفتر و دو بخش پایانی که آن دو بخش پایانی گزیده‌هایی هستند از دو دفتر مجزا که پیش از چله‌ی تاک به چاپ رسیده‌اند.

علیرضا بدیع همچنین با قرار دادن یک اثر آیینی دفتر خود را متبرک کرده است؛ کاری که بنا برعقیده برخی اتفاقا عده‌ای از آن ابا می‌ورزند و حتی عده‌ایهم می‌سرایند، اما از عرضه آن اجتناب دارند، اما بدیع جزء آن دسته از شاعرانی ا‌ست که عشق و ارادت خود را به خاندان عشق و پاکی پنهان نمی‌کنند و اگرچه بر شعر خود عنوان نمی‌نهند، اما به صراحت از کلماتی استفاده می‌کنند که شعر را از عنوان بی‌نیاز می‌کنند. «حسین نام نهادند اهل بیت تو را به این دلیل که مصداق «یا و سین» بشوی…»

شاعر: علیرضا بدیع

انتشارات: فصل پنجم

بخش: عمومی سالن: شبستان راهرو: ۳۱ غرفه: ۱۱

من و کتاب

کتاب و کتابخوانی اینقدر مهم و جذاب است که حتی باید از دلیل و دلایلش گفت؛ یعنی درباره اینکه چرا و چگونه کتاب بخوانیم، هم کتاب بنویسیم. یکی از مهمترین مراجع در اینباره رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب است که برخی در کتاب «من و کتاب» گرد آمده‌اند.

کتاب «من و کتاب»، مجموعه گفتار‌ها و رهنمود‌های مقام معظم رهبری درباره کتاب و کتاب‌خوانی است که در دیدار‌های مختلف نویسندگان و مسئولان فرهنگی و نیز بازدید‌های ایشان از نمایشگاه‌های کتاب بیان شده است.

این بیانات در شش فصل با عنوان‌های اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی، من و کتاب، نقد وضع موجود و چه باید کرد تنظیم شده و فصل پنجم و ششم به یادداشت‌ها و دست‌خط‌های ایشان در خصوص کتاب‌های مختلف اختصاص یافته است. رویکرد مقام معظم رهبری در این کتاب بیشتر به تبیین جایگاه کتاب و نیز نقد وضعیت کتاب در جامعه ما و در آخر ارایه رهنمود‌های بنیادین برای رفع این نقیصه بزرگ فرهنگی است.

لحن صمیمی، مشفقانه و عاری از تکلف مقام معظم رهبری در ارایه مطالب و نظرات گوناگون، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب است که موجب می‌شود مطالعه آن برای هر گروه سنی و با هر سطح تحصیلی مفید باشد.

نویسنده: آیت الله سید علی خامنه‏ای

انتشارات: سوره مهر

بخش: عمومی سالن: شبستان راهرو: ۲۷ غرفه: ۴۴