به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، کاخ سفید امروز سه‌شنبه در بیانیه‌ای به مناسبت چهلمین سالگرد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بار دیگر ایران را به ادامه تحریم‌ها تهدید کرده است.

کاخ سفید در این بیانیه ضمن ادای احترام به دستگیرشدگان حادثه تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در روز ۱۳ آبان‌ماه سال ۱۳۵۸، تهران را به بازداشت «شهروندان بی‌گناه» آمریکایی متهم کرده است.

در این بیانیه که روی وب‌سایت کاخ سفید قرار گرفته آمده است: «ما تا زمان تغییر این رفتار‌ها و سایر رفتار‌های خصمانه از سوی ایران به اعمال تحریم‌های فلج‌کننده ادامه خواهیم داد. حق انتخاب با رژیم ایران است.»

در حالی که دولت آمریکا بعد از خروج از برجام حتی برای جلوگیری از مبادلات کالا‌های انسان‌دوستانه با ایران مانند دارو تلاش کرده، کاخ سفید در بیانیه امروز مدعی شده که آمریکا از مردم ایران حمایت می‌کند.

در این بیانیه ادعا شده است: «ایالات متحده در طلب صلح است و ما از مردم ایران حمایت می‌کنیم. وقت آن است که حکومت ایران هم همین کار را انجام دهد.»

مردم و دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی امروز سه‌شنبه با حضور گسترده خود در روز ملی مبارزه با استکبار، بار دیگر انزجار و نفرت خود از مستکبران عالم را به رخ شیطان بزرگ کشیدند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در جدیدترین اقدام ضد ایرانی خود چند روز گذشته اعلام کرد که یک مکانیزم جدید را برای «شفاف سازی در مبادلات بشردوستانه برای غذا و دارو» برای ایران فعال کرده است. این مکانیسم، در واقع با تدابیری که دولت آمریکا در نظر گرفته به دنبال سخت‌تر کردن مبادلات کالا‌های انسان‌دوستانه با ایران است.

بسیاری از کارشناسان تحریم‌ها در دولت‌های قبلی آمریکا می‌گویند که مکانیزم شفاف‌سازی جدیدی که در مبادلات بشردوستانه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای ایران تدارک دیده شده بیش از آنکه در راستای تسهیل مبادلات بشردوستانه شامل صادرات غذا و دارو به ایران باشد به عنوان مکانیزمی برای جمع آوری اطلاعات برای دولت آمریکا است تا بتواند زمینه را برای اعمال تحریم‌های جدیدتر فراهم کند.

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشور‌های اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در سه گام از تعهدات خود کاسته است.

«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز گفت: طی ۱۵ ماه گذشته ۱۵ سانتریفیوژ IR-۶ دیگر راه‌اندازی شده و اکنون زنجیره ۳۰ تایی از این سانتریفیوژ‌های پیشرفته هم فعال شده است. به گفته وی، ایران در حال حاضر ۶۰ دستگاه IR-۶ در اختیار دارد که این ماشین‌ها در مجموع ۶۰۰ سو (SWU) به ظرفیت غنی‌سازی ایران افزوده‌اند.

اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه‌ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی از ۳.۶۷ درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش و توقف برخی تعهدات ذیل برجام که از شهریور شروع شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژ‌ها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بود.