به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با انتشار خبری مبنی بر کلاهبرداری فردی با عنوان دانشجوی یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اینکه وزارت بهداشت در پذیرش دانشجو در مقاطع عمومی به صورت مستقیم نقشی ندارد، گفت: طی نامه‌ای از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی خواسته شده در پیشگیری از تخلفات در این زمینه تلاش کنند و موارد احتمالی را جهت پیگیری‌های بیشتر به حوزه معاونت آموزشی منعکس کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در روز‌های اخیر اخباری در خصوص حضور فردی در کلاس‌های یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بدون دارا بودن شرایط دانشجویی و کلاهبرداری با این عنوان تصریح کرد: این موضوع موجبات نگرانی‌های جامعه دانشگاهی و همچنین مسئولین وزارت بهداشت را فراهم کرده است.

لاریجانی ضمن تاکید بر حساسیت این موضوع افزود: تمامی سعی همکاران ما در ستاد وزارت بهداشت و همچنین مرکز سنجش آموزش پزشکی ایجاد امنیت و جلوگیری از تخلف در آزمون‌ها و سایر امور آموزشی حوزه علوم پزشکی است.

وی تصریح کرد: پذیرش دانشجو در دوره‌های عمومی و ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها در این مقاطع از طریق کنکور سراسری صورت می‌پذیرد و ضروری است تا تدابیر جدی برای پیشگیری از این قبیل تخلفات توسط مراجع ذیربط صورت پذیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه وزارتخانه برای جلوگیری از تخلفات در آزمون‌ها تدابیری اندیشیده است؛ اظهار کرد: این وزارتخانه تنها متولی برگزاری آزمون و ورود دانشجو در مقاطع تکمیلی است و تدابیر جدی برای برگزاری مناسب و ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها در این حوزه اتخاذ شده است.

وی با اشاره به نقش مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی در پیشگیری از این تخلفات، گفت: طی نامه‌ای از دانشگاه ذیربط خواسته شده تا گزارش این مورد به وزارت بهداشت ارسال کند. متعاقبا اقدامات لازم در این خصوص صورت خواهد پذیرفت.

لاریجانی ادامه داد: حضور افراد علاقمند در کلاس‌های درسی دانشگاهی و بهره مندی از محضر اساتید با هماهنگی آن‌ها از زمان‌های گذشته مرسوم بوده، ولیکن سوء استفاده از این مسئله و تقلب و خدشه دار کردن جایگاه دانشجو و دانشگاه از این ماجرا اصلا پذیرفته شده نبوده و با این موضوع برخورد می‌شود.

وی ضمن تاکید بر لزوم اتخاذ تدابیر جدی برای صیانت از جایگاه دانشجو و دانشگاه گفت: بحث فروش صندلی و ورود بدون کنکور در رشته‌های علوم پزشکی تاکنون به حوزه معاونت آموزشی گزارش نشده و از مسئولین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواسته شده تا مسائل مرتبط را به طور جدی دنبال کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه انتقال دانشجویان از خارج از کشور به دانشگاه‌های داخل تابع قوانین و مقررات خاص خود است؛ تصریح کرد: در سال گذشته به منظور ارتقای کیفیت انتقالی، از متقاضیان مصاحبه حضوری به عمل آمد و این روال ادامه دارد.

لاریجانی تاکید کرد: لذا تمامی تلاش برای پیشگیری از تخلفات احتمالی صورت پذیرفته و پذیرش صرفا از مجرای مصاحبه و پس از احراز شرایط عمومی امکان پذیر است. البته تاکنون موارد نادری از تخلفات به این حوزه گزارش شده، که پس از بررسی‌های اولیه، مراتب به مراجع ذی ربط جهت طی مراحل قانونی ارجاع شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ورود به رشته‌های علوم پزشکی در تمامی مقاطع تنها از طریق مبادی تعیین شده در قانون، که عمدتا از طریق برگزاری کنکور است، صورت می‌پذیرد و از مردم کشور خواهشمندیم چنانچه تخلفی در این زمینه مشاهده کردند با گزارش آن به حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت در برخورد با این موارد همکاری کنند.