به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو؛ دکتر سعید نمکی در ویژه برنامه استودیو سلامت شبکه دوم سیما که به مناسب آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون اظهار کرد: مرگ و میر مادران باردار و کودکان حداقل یک دهم شد و ایران در بین کشورهای شرق مدیترانه به عنوان نخستین کشور پیشرفته در توسعه زیرساخت‌ها مطرح شد و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم طرح تحول سلامت دستاوردهای مهمی در توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت داشتیم.

وی از بیماری‌های غیرواگیر به ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی و مخصوصا فشار خون، یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر مردم ایران یاد کرد و افزود: در سال 96 حدود 380 هزار مرگ در کشور گزارش شد که 313 هزار مورد آن به دلیل بیماریهای غیرواگیر بود؛ از این 313 هزار مورد، 161 هزار مورد به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی بود و حدود 97 هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران مستقیما به دلیل فشار خون بوده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه اگر بخواهیم در راستای پیشگیری اقدامی کنیم باید حتما به سراغ کنترل فشار خون برویم، خاطرنشان کرد: حداقل 40 درصد و در برخی مناطق تا 60 درصد از مردم از بیماری فشار خون خود اطلاع ندارند و زمانی متوجه می‌شوند که باید در بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری شوند یا خدمات دیالیز دریافت کنند بنابراین به جای توسعه بخش‌های ویژه بیمارستانی و بخش‌های دیالیز باید به پیشگیری فشار خون بپردازیم تا کار مردم به این بخش‌ها نکشد.

نمکی تاکید کرد: بخش عمده‌ای از مرگ‌های ناشی از فشارخون، مرگ‌های زودرس هستند یعنی این افراد که در سنین مولد و خلق ثروت برای کشور قرار دارند، جان خود را از دست می‌دهند و از نخستین لحظاتی که به وزارت بهداشت آمدم تاکید داشتم که باید به بیماری‌های غیرواگیر و کنترل و پیشگیری از آنها به طور جدی بپردازیم.

وی اضافه کرد: 29 سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم، اداره کل بیماری‌های غیرواگیر را ایجاد کردم چون می‌دانستم بعد از گذر و کنترل از بیماری‌های واگیر‌دار، گرفتار بیماری‌های غیرواگیر می‌شویم البته وزارت بهداشت در کنترل بیماری‌های واگیردار، نقش اصلی و محوری داشت اما در مورد بیماری‌های غیرواگیر مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها و حوادث جاده‌ای، وزارت بهداشت، نقش حداقلی دارد و سایر بخش‌های باید به کمک ما و مردم بیایند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: با تقویت اقدامات بین بخشی می‌توان هزینه‌های تحمیل شده به کشور و نظام سلامت از طریق بیماری‌های غیرواگیر را کاهش داد و برای کنترل عوامل خطر مانند فشار خون، راهی جز راه اندازی بسیج ملی و مشارکت همه دستگاه‌ها نداریم.

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در سیل اخیر با چنین حجمی از آبگرفتگی، 70 نفر از مردم ایران جان خود را از دست دادند که البته جان باختن یک نفر هم غم انگیز است اما هر سال بیماری فشارخون به عنوان قاتل خاموش، جان 100 هزار نفر از مردم ما را می‌گیرد و فشارخون نه تنها باعث مرگ سالانه 100 هزار نفر در کشور می‌شود بلکه آسیب‌های زیادی مانند سکته‌های قلبی و مغزی و معلولیت را برای بیماران به همراه دارد.

به گفته وی وقتی جوانان کمتر از 50 ساله کشور دچار مرگ زودرس ناشی از فشارخون می شوند، فاجعه‌ای غم انگیز رخ می‌دهد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در بسیج ملی کنترل فشار خون 40 میلیون نفر از افراد بیشتر از 30 سال کشور تحت پوشش سنجش فشارخون قرار می‌گیرند، گفت: برای نخستین بار بسیج ملی کنترل فشارخون به عنوان یک طرح مهم پیشگیرانه در سطح کشور، منطقه و حتی جهان است اجرا می‌شود.

نمکی با اشاره به همراهی بسیاری از دستگاه‌های اجرایی کشور با وزارت بهداشت در اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون خاطرنشان کرد: بسج ملی کنترل فشارخون از امروز در کشور آغاز می‌شود و تا 15 تیرماه ادامه دارد و در این طرح به مردم آگاهی می‌دهیم که فشارخون مهم است و باید برای آگاهی از وضعیت بیماری فشارخون خود و درمان آن، وقت بگذارند.

وی افزود: در کشور ما مردان، توجه کمتری به سلامت خود دارند و این ریشه در فرهنگ ما دارد اما کنترل فشارخون در مردان و زنان برای ما مهم است. در بسیج ملی کنترل فشارخون اگر بتوانیم مردم را حساس کنیم که فشارخون و کنترل آن مهم است و عوامل خطر آن را بدانند و این عوامل را کاهش دهند و برای تداوم درمان خود به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند، به اهداف خود می‌رسیم.

وزیر بهداشت گفت: در بسیج ملی کنترل فشارخون، افرادی که فشارخون بالایی دارند برای درمان به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع می شوند تا تحت نظر قرار گیرند البته پرونده الکترونیک سلامت تا پایان خردادماه مستقر می‌شود و تمامی اطلاعات مربوط به سلامت مردم از جمله فشارخون آنها در این سامانه ثبت می‌شود.

نمکی تاکید کرد: اگر بتوانیم مصرف نمک را حداقل 30 درصد کاهش دهیم به شکل قابل توجهی از ابتلای مردم به فشارخون پیشگیری کرده‌ایم و در بسیج ملی کنترل فشارخون هدف ما شناسایی و ادامه فرایند درمان برای حداقل 2 میلیون بیمار جدید مبتلا به فشارخون است البته نمک دریا دارای کلر سدیم است و این باور که نمک دریا به سلامتی آسیب نمی‌زند، اشتباه است.

وی در پایان ضمن امیدواری نسبت به مراجعه مردم به مراکز مشخص شده برای کنترل فشارخون، از همکاری بخش‌های مختلف بهداشتی، درمانی، انجمن‌های علمی، سازمان های مردم نهاد، سازمان‌های مختلف و دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، رسانه‌ها و به ویژه سازمان صدا و سیما تقدیر کرد.

بیشتر بخوانید