به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد این کشور اساسا با اعمال مجازات اعدام مخالف است، اما در عین حال به حق حاکمیتی بغداد برای محاکمه اعضای فرانسوی داعش که در عراق بازداشت شده‌اند، احترام می‌گذارد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در بخشی از بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: «سفارت فرانسه در عراق، در نقش ارائه‌کننده حفاظت کنسولی، در حال برداشتن گام‌های لازم است تا موضع خود [در مخالفت با مجازات اعدام]را به مقام‌های عراقی منتقل کند».

با این وجود، در این بیانیه عنوان شده است که عراق از حق حاکمیتی برخوردار است و اعضای گروه تروریستی داعش نیز باید «پاسخگوی جرایم خود» باشند.

دیروز یک منبع قضایی در عراق از صدور حکم سه تبعه فرانسوی به جرم عضویت در گروه تروریستی داعش خبر داد. سه فرد محکوم «کوین گونو»، «لتونار لوپز» و «سلیم معشو» هستند که به همراه نُه فرانسوی دیگر در فوریه گذشته تحویل مقامات عراق شدند.

طبق قانون عراق، محکومان می‌توانند تا سی روز آینده، به حکم صادر شده اعتراض کنند.

پیشتر وزیر دادگستری فرانسه اعلام کرده بود که اگر فرانسوی‌هایی که برای داعش جنگیده‌اند، به اعدام محکوم شوند، پاریس در موضوع مداخله خواهد کرد.

ماه مارس گذشته (اسفند ۹۷) منابع قضایی در عراق از اعتراف چهارده فرانسوی عضو داعش خبر داده بودند. در آن زمان، منابع قضایی گفته بودند اعترافات این افراد به ارتکاب اقدامات خشونت‌آمیز در عراق، زمینه را برای محاکمه این افراد فراهم می‌کند.

عراق، اوایل ماه مارس گذشته، حدود ۵۰۰ عضو داعش را که در نبرد‌های روز‌های آخر در شرق سوریه تسلیم شده بودند، از «نیرو‌های دموکراتیک سوریه» تحویل گرفته بود که چندین نفر آنان غیرعراقی بودند.

مخالفت فرانسه با اعدام اعضای داعش در حالی است که این کشور و دیگر کشور‌های غربی تاکنون از تحویل گرفتن اتباع خود که به اتهام عضویت در داعش بازداشت شده‌اند، خودداری کرده‌اند.