به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حوزه آموزش و پژوهش در هفته‌ای که گذشت با اخبار متنوع و فراوانی روبه رو بود که خلاصه‌ای از آن‌ها را می‌توانید در ادامه مرور کنید.

ثبت‌نام کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۹۸ از آغاز شد
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام برای شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۹۸ منحصرا از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش از عصر سه شنبه دهم اردیبهشت ماه ۹۸ آغاز شد و در روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه پایان می‌پذیرد.

بیش از ۱۰۸ هزار داوطلب برای کنکور دکتری ۹۸ انتخاب رشته کردند
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت انتخاب رشته در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۱۳۹۸ پس از تمدید مجدد ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸ به پایان رسید. بر اساس آمار اولیه از تعداد ۱۶۳ هزار و ۳۲۱ داوطلب حاضر در جلسه آزمون، تعداد ۱۵۰ هزار و ۵۳۵ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که تعداد ۱۰۸ هزار و ۸۸۸ نفر معادل ۷۲.۳۳ درصد افراد مجاز، نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام کردند.

منابع دروس رشته علوم و معارف اسلامی برای کنکور سراسری ۹۸ اعلام شد
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، منابع دروس «فقه» و «اصول عقاید» در رشته علوم و معارف اسلامی نظام قدیم آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ منتشر شد. داوطلبان این رشته باید برای درس فقه، کتاب «آشنایی با فقه»، نوشته ملیحه حاجیان، انتشارات مدرسه و برای درس اصول عقاید، کتاب «جهان بینی ۳ (عدل الهی و قضا و قدر)» کد: ۲۰۰۹، شامل فصل اول (همه فصل)، فصل دوم (بجز عنوان «فلسفه اسلامی» صفحه ۲۳ و ۲۴) و از فصل چهارم، عنوان «نظام کل تا مصائب، مادر خوشبختی ها» (از صفحه ۶۵ تا ۷۲) را مطالعه کنند.

پرونده انتخاب رشته دکتری بسته و ثبت‌نام آزمون کاردانی به کارشناسی آغاز شد/ تاسیس دانشگاهی متفاوت در ایران
نتیجه آزمون دستیاری پزشکی هفته دوم خردادماه اعلام می‌شود
طبق اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی ظرفیت پذیرش آزمون دستیاری در چهل و ششمین دوره بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ نفر است و با توجه به اتمام مهلت چندگانه انتخاب رشته، تعداد ۶ هزار نفر در این دوره نسبت به انتخاب رشته – محل و یا ویرایش فرم خود اقدام کردند همچنین نتایج نهایی چهل و ششمین دوره آزمون پذیرش دستیاری تخصصی پزشکی عید فطر اعلام می‌شود.

انعقاد تفاهم‌نامه بین ۳ وزارتخانه مهم
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم اظهار داشت: برای فعال شدن حوزه آموزشی دستگاه‌های اجرایی کشور با مشورت وزیر علوم، تفاهم نامه‌ای بین سه وزارتخانه آموزش و پرورش، آموزش عالی و وزارت بهداشت امضا شد که امیدواریم با یک هم بستگی و هم افزایی بتوانیم در جهت معرفی افرادی که برای عرصه اجرا و عمل موفق بوده اند گام بهتری برداریم.

دوره کارآفرینی در دانشگاه علوم پزشکی مجازی راه‌اندازی می‌شود
باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت عنوان کرد: کشور ما در آموزش عالی رتبه خوبی دارد و لازم است با آموزش‌های کارآفرینی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی، زمینه‌های حضور دانش آموختگان در صنعت و بازار فراهم شود از این رو دوره مجازی کارآفرینی در دانشگاه علوم پزشکی مجازی راه اندازی می‌شود.

حکم پیمانی ۲۰۰ نفر از کارکنان دانشگاه پیام نور صادر شد
عزت الله کردمیرزا دبیر هیأت اجرایی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه پیام نور گفت: حکم پیمانی ۲۰۰ نفر از کارکنان علمی که با عناوین قراردادی، دستیار آموزشی و پیمانی مشروط با دانشگاه همکاری داشته اند، صادر شد.

۳۰۰هیات علمی جذب دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی شدند
محمد آقاجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: با توجه به کمبود هیئت علمی در دانشگاه، ۳۰۰ نفر هیئت علمی جدید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به صورت جذب نخبگان و بدون طی کردن بوروکراسی اداری جذب شدند.

پرونده انتخاب رشته دکتری بسته و ثبت‌نام آزمون کاردانی به کارشناسی آغاز شد/ تاسیس دانشگاهی متفاوت در ایران
تاسیس دانشگاه D۸ نقطه آغاز تبادل گسترده دانشجو و توسعه علمی است
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به راه اندازی دانشگاه بین المللی D۸ بیان کرد: تاسیس دانشگاه D۸ نقطه شروع تبادل گسترده دانشجو میان این کشور‌ها و توسعه علمی است. دانشگاه بین المللی گروه هشت علاوه بر اینکه ظرفیت تربیت نیروی انسانی این سازمان را تقویت می‌کند فرآیند بین المللی شدن دانشگاه‌ها و آموزش عالی کشور‌های عضو را هم تسهیل خواهد کرد.

سرآمدان آموزشی کشور امروز در دانشگاه صنعتی شریف تجلیل شدند
در بیست و هفتمین آیین نکوداشت اعضای هیئت علمی نمونه کشوری که صبح روز دوشنبه نهم اردیبهشت ماه با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، برخی از معاونان و مدیران وزارتخانه و روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، ۱۳ عضو هیئت علمی نمونه کشوری معرفی و تجلیل شدند.

راه‌اندازی تالار مشاهیر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
سیدامیرمحسن ضیایی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر لزوم مستندسازی فعالیت‌های اساتید در این دانشگاه گفت: متأسفانه مستندسازی ضعیفی در این زمینه داریم و نتوانسته ایم اساتید را به طور کامل به دانشجویان معرفی کنیم. با توجه به اینکه اساتید بسیار بزرگی در این دانشگاه حضور دارند باید تالار مشاهیر در اینجا راه اندازی کنیم.