به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، ژاپن به طور رسمی تمایل خود برای پیوستن به برنامه تولید جنگنده‌های اف-۳۵ را ابراز داشته است اگر چه وزارت دفاع آمریکا قصد دارد این درخواست را رد کند.

برخی منابع به پایگاه خبری دیفنس نیوز گفته‌اند که درخواست ژاپن برای پیوستن به برنامه تولید اف-۳۵ دردسر سیاسی بزرگی برای پنتاگون ایجاد کرده و این نگرانی وجود دارد که این موضوع تنش‌های جدیدی میان تولید بین‌المللی این جنگنده ایجاد کرده و مسیر را برای دیگر کشور‌های مشتری برای ایفای نقش بزرگتر در توسعه قابلیت‌های این جنگنده ایجاد کند.

در ماه ژوئن «آتسو سوزوکی» مدیر کل دفتر دفاعی وزارت دفاع ژاپن رسما درخواست پیوستن ژاپن به روند تولید اف -۳۵ را ارائه کرد تا این کشور از یک مشتری برای این جنگنده به یک عضو کامل کنسرسیوم تولید آن تبدیل شود.

دفتر برنامه تولید مشترک اف-۳۵ اعلام کرد که مشارکت در تولید این جنگنده همچنان محدود به سرمایه‌گذاران اولیه آن می‌باشد.

«براندی شیف» سخنگوی برنامه تولید مشترک جنگنده اف-۳۵ گفت که مشارکت در همکاری تولید اف-۳۵ در تاریخ ۱۵ جولای ۲۰۰۲ بسته شده است.

یک منبع آشنا با مذاکرات داخلی در پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا نگران است که اگر به ژاپن اجازه داده شود تا به این برنامه بپیوندد سبب خواهد شد تا دیگر کشور‌ها نیز درخواست مشابهی داشته باشند.

درخواست ژاپن برای عضویت کامل در روند تولید اف-۳۵ در حالی صورت می‌گیرد که ترکیه به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه از روند تولید این جنگنده کنار گذاشته شده است و تمام کار‌هایی که توسط شرکت‌های این کشور درباره این پروژه در حال انجام است تا اوایل سال آینده میلای به پایان می‌رسد.

یک مقام نظامی آمریکایی که در برنامه تولید جنگنده اف-۳۵ قرار دارد، گفت: در حال حاضر به دلایل مختلف درخواست ژاپن برای پیوستن به برنامه تولید اف-۳۵ مفهوم پیدا می‌کند. در حال حاضر ترکیه را از دست داده‌ایم و یک خلأ ایجاد شده است.

مشارکت در تولید قطعات جنگنده اف-۳۵ از اهمیت زیادی برخودار است، چون تولید قطعات این جنگنده وارد زنجیره جهانی تامین خواهد شد و میلیارد‌ها دلار در طول زمان تولید این جنگنده درآمد به همراه خواهد داشت.

برنامه تولید جنگنده اف-۳۵ دارای دو سطح مشارکت از سوی کشور‌های جهان است. در حال حاضر ۹ کشور در سطح اول برنامه تولید این جنگنده قرار دارند که از همان اول در این برنامه حضور داشتند که عبارتند از: استرالیا، کانادا، دانمارک، ایتالیا، هلند، نروژ، ترکیه، انگلیس و آمریکا.

سطح دوم، شامل مشتریان این جنگنده‌ها می‌باشند که از کشور‌ها و دولت‌هایی متشکل می‌شوند که بعدا به این برنامه پیوستند. این کشور‌ها مشارکت صنعتی کمتری در برنامه تولید دارند و قدرت وتو کردن برنامه‌های توسعه آتی این جنگنده را ندارند. سطح دوم شامل: رژیم صهیونیستی، کره‌جنوبی، بلژیک و ژاپن است، اما ممکن است که در آینده شامل فنلاند و سنگاپور و دیگر کشور‌ها نیز بشود.

در دسامبر ۲۰۱۸، ژاپن اعلام کرد که قصد دارد درخواست خرید جنگنده‌های اف-۳۵ را از ۴۲ فروند به ۱۴۷ فروند افزایش دهد تا به تنهایی بزرگترین دارنده این جنگنده‌ها در خارج از آمریکا باشد. همچنین ژاپن یکی از ۳ کشور خارجی خواهد بود که دارنده جنگنده مدل اف-۳۵ بی می‌شود.

یکی از مقام‌های سابق پنتاگون گفت که کره‌جنوبی به دلیل روابط پیچیده‌ای که با ژاپن دارد و همچنین اسرائیل به عنوان اولین دولتی که به عنوان مشتری به این پروژه افزوده شد، تلاش خواهند کرد تا پیوستن ژاپن به برنامه تولید را برای حضور در این برنامه بهانه کنند.