چند روایت معتبر درباره «انتقام استاد از دانشجو»/ یک رابطه تراژیک!

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- محسن عبداللهی خلج؛ شايد براي شما هم اتفاق افتاده باشد كه استادي در امتحانات بيش از حد سخت‌گيري ‌كند يا به خاطر عصبانيت يا لجبازي بر سر مساله‌اي نمره‌ي كم به دانشجو بدهد، حتي او را از آن درس حذف كند يا نمره قبولي به او ندهد. اتفاقي كه به سه شکل گفته شده رخ می‌دهد را می‌توان «انتقام استاد از دانشجو» نام‌گذاری کرد. پدیده‌ای که اگرچه کم است ولی مصاديق بسياري دارد. در اين گزارش ابتدا به سراغ دانشجويان از دانشگاه‌های مختلف رفتیم و درباره این موضوع از آن‌ها پرسیدیم و در ادامه عوامل بروز این پدیده‌ی رفتاری را بررسی کردیم.

اختلاف نظرهای سیاسی و مذهبی استاد با دانشجو

یکی از پرتکرارترین مصادیق انتقام استاد از دانشجو به خاطر اختلاف نظرهای سیاسی است که بین اساتید و دانشجویان ایجاد می‌شود. هنگامی این اختلاف به انتقام کشیده می‌شود كه منجر به بحث و مجادله در كلاس شود. وحید، دانشجوی خرمشهری یکی از دانشجویانی است که به خاطر بحث سیاسی‌کردن در کلاس، استاد از او انتقام گرفته است.

جُدای از اختلافات سیاسی، مسائل مذهبی نیز گاهی اوقات بهانه‌ی اساتید برای انتقام گرفتن از دانشجویان می‌شود. زهرا دانشجوی یکی از دانشگاه های دولتی در تهران می‌گوید: «استادی به‌تازگی از یکی از کشورهای اروپایی به ایران بازگشته بود و جامعه شناسی در دانشگاه تدریس می‌کرد. جلسه اول به ما گفت که چرا خانم‌ها و آقایان به شکل مسجدی نشستند و مجبور کرد که دوبه‌دو هر دانشجوی پسر و دختر با هم بنشینند. این مساله برای ما دانشجویان مذهبی سخت بود و به کمیسیون اعتراض کردیم. استاد متوجه این اعتراض شد و بدون استثنا، دانشجویان معترض مذهبی را با نمره زیر 10 انداخت.»

ریحانه دانشجوی دیگری است که به خبرنگار ما می‌گوید: «استاد را به خاطر توهین به مقدسات لو دادند. استاد هم با ورودی ما لج کرد و به همه نمره 10 داد.»

کنار نیامدن اساتید خانم با دانشجویان پسر

بهنام دانشجوی فارغ التحصیل فلسفه، داستان جالبی را از لج کردن استاد خانم با خودش برای ما تعریف می‌کند: «استاد درس فلسفه نهایه الحکمه یک خانم بود. قبل‌تر به او گفته بودم که به ورزش خیلی علاقه دارم و استاد خانمِ ما فکر می‌کرد که دیگر درس‌هایم را نمی‌خوانم. امتحانی که از دانشجویان کلاس گرفت را من 19 شدم. ولی چون من را بیشتر یک آدم ورزشی می‌شناخت تا یک دانشجوی فلسفه، به من گفت تو معادلاتم را نسبت به خودت بهم زدی. به همین خاطر به تو 14 می‌دهم و آخر هم روی حرف خودش ایستاد و نمره 14 به من داد.»

نقطه مقابل اتفاق اخیر نیز وجود دارد. سیدجواد دانشجوی حقوق یکی از دانشگاه‌های دولتی تهران بیان می‌کند: «من یک استاد زن داشتم. برگه‌ی امتحان آن درس را سفید تحویل دادم. اما همان استاد، نمره 14 در سیستم ثبت کرد.»

وقتی استاد باعث رنجش دانشجو می‌شود

برخی اساتید برای مهم نشان دادن خود دست به رفتارهای انتقام جویانه می‌زنند که باعث اذیت قشر دانشجو می‌شود. مهدی یکی از دانشجویانی است که ضمن تاييد اين مصداق به ما مي‌گويد: «استاد آمار مدعو برای رشته پزشکی ما به خاطر بی‌سوادی و بی‌قانونی‌اش، بیشتر کلاس را با نمره حوالی 5 انداخت.»

یکی از دانشجویان دانشگاه الزهرا به خبرنگار ما می‌گوید: «برای درس زبان عمومی خیلی درس می‌خواندم و خیلی آماده بودم درحالی‌که بقیه دانشجویان کلاس این‌گونه نبودند. استاد این درس، برای جریمه‌ی کلاس داد فعالیتی در نظر گرفته بود که به بقیه‌ی درس‌هایم لطمه وارد می‌کرد. به استاد گفتم که حق من نبوده که این همه خواندم و آماده بودم، جریمه شوم. آن استاد در جواب من گفت که اگر جریمه را انجام نمی‌دهی، درس را بیفت. ماجرا آن‌جا جالب می‌شود که خیلی‌ها که درس نمی‌خواندند، پاس شدند اما من افتادم. با اینکه پایان‌ترم نمرهی قبولی آوردم ولی استاد گفت چون نمره کلاسی ندادم، می‌افتی.»

چند روایت معتبر درباره «انتقام استاد از دانشجو»/ یک رابطه تراژیک!

دردسرهای دانشجویان دختر با اساتید

شايد زياد به اين مورد برخورد كرده‌ايد. دانشجويان دختر در دانشگاه‌ها قضيه متفاوتي دارند. مصطفی از دانشجویان دانشگاه یاسوج تعریف می‌کند: «دانشجوی دختری پیش استاد ناز می‌كند و استاد نمره ميان‌ترم را به او كامل مي‌دهد ولي دانشجوي پسر با استاد صحبت مي‌كند، 30صدم به او می‌دهد.»

سپيده دانشجوي ديگري است كه واقعه‌اي از جنس متفاوت را روايت مي‌كند: «استاد فكر مي‎كند كه يكي از دانشجوهاي دختر كلاس به او نظر دارد. به همين خاطر نمره پاييني به آن مي‌دهد.» یکی از دانشجویان دختر دانشگاه الزهرا اشاره می‌کند: «یکی از دختران دانشجوی کلاس را استاد دوست داشته است. به من که 20 می‌شدم 18 داد، و به او كه نمره 13 حقش بوده نمره 20 داد.»

ریشه‌یابی انتقام اساتید از دانشجویان

بروز چنین پدیده‌ی رفتاری از سوی اقلیتی از اساتید را می‌توان به عوامل روانی-شخصیتی معطوف دانست. عواملی مانند نبود روحیه انتقادپذیری، عدم پذیرش سلیقه‌ی مخالف، مشکلاتی که در گذشته و حال برای آن‌ها رخ داده، قلمداد کردن درستی این رفتار از سوی آنها نیاز به ریشه‌یابی توسط روانشناسان دارد.

دکتر حمید یعقوبی استاد و هیات علمی رشته روانشناسی در گفتگو با خبرنگار ما می‌گوید: «مساله تعامل استاد با دانشجو را باید از زوایای مختلفی در نظر گرفت. مساله‌ای خطی نیست که فقط بین استاد و دانشجو باشد، مسائل و فاکتورهای مختلفی روی آن تاثیر دارد.» وی با اشاره به تنوع شخصیتی، علائق و سلائق زیاد که هم در استاد و هم در دانشجو وجود دارد، بیان می‌کند: «استاد و دانشجو مثل بقیه مردم ممکن است، گره های روانی داشته باشند و در تعامل با یکدیگر، آن گره‌ها در هم تنیده بشوند و مشکلاتی را ایجاد کنند.»

مشاور رئیس دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان تصریح می‌کند: «در یک ارتباط ناسالم نباید به دنبال مقصر بگردیم که تقصیر کیست؟ باید دنبال موثر بگردیم. جستجوی عوامل تاثیرگذار نشان می‌دهد در یک تنش، در یک برخورد و در یک تعامل ناسالم، هم استاد تاثیر دارد و هم دانشجو.» وی به ریشه‌ی این رفتارهای انتقام‌جویانه نیز اشاره می‌کند: «اینکه بعضی استادها ممکن است سخت‌گیرتر باشند؛ باید به پیشینه‌ی تحصیلی و زندگی آنها برگشت. به هرحال حدود 30 الی40 سال در کسوت استادی است و به محض مدرک گرفتن، اینگونه خراب نشده است. امکان دارد در گذشته الگوهایی داشته و با آن‌ها همانندسازی کرده باشند. این اساتید فکر می‌کنند که بهتر می‌توانند با تبعیت از آن الگوهای انتقام گیر و پرخاشگر، مسائل را حل و فصل کنند و مدیریت بهتری داشته باشند.»

استاد و هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه‌ شاهد ضمن اشاره‌ به گلایه‌ی اساتید از بی‌انگیزگی دانشجوها بیان می‌کند: «استاد خودش را برای کلاس درس آماده می‌کند ولی بعد از تلاش‌های زیاد انگیزه‌ای در دانشجویان نمی‌بیند.»

وی در پایان با طرح راه‌حل مناسب برای سالم‌تر شدن تعامل استاد با دانشجو تاکید می‌کند:«درباره دانشجو بخش عمده‌ای از بی انگیزگی و ناامیدی دست وزارت علوم نیست ولی اشکال این است که میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها زیاد است. اصلاً معلوم نیست که کشور به این تعداد دانشجو نیاز دارد یا خیر. همه تیپ دانش آموز را به دانشگاه می‌آوریم و برچسب دانشجو می‌زنیم. در زمینه استاد نیز بایستی برای انتخاب و آموزش اساتید برنامه‌ها و فعالیت هایی صورت گیرد. غیر از گزینش های مرسوم، باید گزینش‌ها و مصاحبه‌های روانشناختی انجام شود. سپس آموزش و بازآموزی اساتید در زمینه اخلاق و شئونات استادی، تعامل با دانشجو، روش‌های ارزیابی و امتحان گرفتن صورت پذیرد.»