به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، کاخ سفید روز دوشنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفته است معافیت مشتریان نفت ایران از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران را تمدید نکند.

به گزارش رویترز، کاخ سفید در بیانیه خود تاکید کرده است: «این تصمیم [عدم تمدید معافیت‌ها] با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران و قطع دسترسی ایران به منبع اصلی درآمد خود اتخاذ شده است.»

در این بیانیه همچنین اعلام شده است: «آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی که از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان هستند، در کنار سایر دوستان و متحدان آمریکا متعهدند که عرضه کافی نفت در بازار را تضمین کنند. ما توافق کرده‌ایم به‌منظور تضمین اینکه پس از حذف نفت ایران از بازار تقاضای جهانی نفت برآورده خواهد شد، اقدامات به‌موقع را در دستور کار قرار دهیم.»

بیشتر بخوانید

رویترز: آمریکا این بار معافیت‌ها از تحریم نفتی ایران را تمدید نمی‌کند/ نفت به مرز ۷۴ دلار رسید

واکنش وزارت نفت به تهدید آمریکا/ عدم‌تمدید معافیت نفتی یعنی صفرشدن صادرات نفت ایران؟

ترامپ: عربستان و سایر اعضای اوپک کمبود نفت ایران را جبران خواهند کرد

کاخ سفید در ادامه مدعی شده است: «دولت ترامپ و متحدانش مصمم به تداوم و گسترش کمپین فشار اقتصادی حداکثری بر ایران هستند تا به اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران که امنیت ما و شرکا و متحدانمان و نیز امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند، پایان بخشند.»

سخنرانی پامپئو درباره تحریم‌های نفتی

دقایقی پس از انتشار بیانیه کاخ سفید مبنی بر عدم تمدید معافیت‌های مشتریان نفت ایران، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری با اشاره به اینکه امارات و عربستان برای جبران کمبود نفت ایران در بازار جهانی نفت اعلام آمادگی کرده‌اند، تأکید کرد آمریکا در این زمینه به عربستان و امارات اطمینان دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه کشور‌های جهان را تهدید کرد که در صورت تخلف از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران مسئول عواقب آن خواهند بود.

وی در ادامه افزود: «ما ۱۲ خواسته خود از ایران را قبلاً مطرح کرده‌ایم و پای این خواسته‌ها ایستاده‌ایم. ما در این زمینه [اعمال فشار حداکثری بر ایران]با اسرائیل و سایر متحدانمان در منطقه خلیج فارس همکاری می‌کنیم.»

واکنش ترامپ به عدم تمدید معافیت مشتریان نفت ایران

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پس از اعلام تصمیمش مبنی بر عدم تمدید معافیت‌های مشتریان نفت ایران طی پیامی در حساب رسمی خود در توئیتر بار دیگر مدعی شد که عربستان و سایر اعضای اوپک کمبود نفت ایران در بازار را به‌طور کامل جبران خواهند کرد.

دونالد ترامپ در این پیام توئیتری مدعی شد: «اکنون که تحریم‌های نفتی ما علیه ایران کامل شده است، عربستان و دیگر اعضای اوپک تفاوتی که در بازار نفت ایجاد می‌شود و حتی بیشتر از آن را جبران خواهند کرد. جان کری و کسانی که به وی کمک کردند تا آمریکا را به یک توافق بسیار بد با ایران رهنمون کند، توصیه بسیار بدی به ایران کردند.»