به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، علی اعطا در پنجاه و چهارمین جلسه کمیته معماری و طرح‌های شهری تهران که با حضور کارشناسان ومتخصصان حوزه شهری، نمایندگان تشکل هاى تخصصى و اعضای کمیته معماری و طرح‌های شهری برگزار شد، در جریان بررسی طرح‌های «الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه اصلاح مصوبه تبدیل خانه هنرمندان ۲ به خانه معمار (استاد لرزده)» و «الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه ایجاد موزه معماری تهران و خانه معمار» با بیان اینکه در شورای شهر چهارم مصوبه‌ای تحت عنوان «الزام شهرداری به تبدیل خانه هنرمندان ۲ به خانه معمار» به تصویب رسیده است، اظهار کرد: در ابتدا، شورا براساس مصوبه‌ای در تاریخ نهم دی ماه سال ۹۳ مقرر می‌کند که با توجه به خدمات استاد لرزاده، به منظور پاسداشت خدمات وی و قابلیت‌های موجود در باغ موزه متعلق به ایشان شهرداری تهران موظف است لایحه تبدیل خانه هنرمندان ۲ (معمار) به خانه استاد لرزاده را تهیه و ظرف مدت ۳ ماه جهت تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران درهمین خصوص لایحه‌ای را دوم آبان ماه سال ۹۵ به شورای شهر ارسال می‌کند، تصریح کرد: این لایحه پس از بررسی، پانزدهم فروردین سال ۹۶ در دوره چهارم به تصویب می‌رسد و براساس این مصوبه خانه استاد لرزاده «خانه معمار» نام می‌گیرد.

به گفته رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران، در مصوبه سال ۹۵ شورای شهر تهران پیش‌بینی شده بود که ساختمان خانه لرزاده به خانه معمار تبدیل شود و در بخشی از آن آثار استاد لرزاده به نمایش گذاشته شود.

اعطا با بیان اینکه در حال حاضر تغییرات اساسی در خانه لرزاده رخ داده وعلی رغم اینکه این مکان در میراث فرهنگی ثبت شده؛ ساختمان با کاربرى درمانی در ۷ طبقه‌ای در آنجا ساخته شده است، افزود: این ساختمان متعلق به شهرداری است و ساخت آن از سال ۹۵ آغازشده است.

وی ادامه داد: به دنبال این تغییرات این مکان فاقد فضاى لازم برای تبدیل به خانه معمار است، به همین دلیل پیشنهاد شده که تا مکان فعلی، به جاى خانه معمار به خانه-موزه استاد لرزاده تبدیل شود و در طرح دیگری، برای ایجاد موزه و خانه معمار مکان مناسبی در نظر گرفته شود.

رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران تاکید کرد: با توجه به مداخلات صورت گرفته در حیاط خانه ارزاده، این فضا براى تامین فضاعاى مورد نیاز خانه معمار کفایت نمى کند و مصوبه شورا نقض شده است. ضمن اینکه ساختمان ساخته شده در حیاط خانه لرزاده هم اکنون در اختیار شرکت شهر سالم شهرداری تهران است.

به همین دلیل پیشنهاد کمیته معمارى و طرح هاى شهرى این است که مصوبه تبدیل خانه لرزاده به «خانه معمار» اصلاح و این مکان به خانه- موزه لرزاده تبدیل شود و طرح دیگرى برای ایجاد موزه معمارى تهران و خانه معمار از سوی کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر ارائه شود.

در ادامه این جلسه صاحب‌نظران حوزه معماری و شهرسازی پیشنهادات و نظرات خود را در این باره مطرح کردند و در پایان تصمیم بر این شد تا کار گروهی به منظور تدوین لایحه جدید ایجاد خانه معمار در یک مکان جدید تشکیل شود.