به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران؛

حسینی، مسئول مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ حسینی، مسئول مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران امروز در نشست رونمایی از کتاب راه نو در خبرگزاری دانشجو گفت: این کتاب مجموعه‌ای از اقدامات مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در ۴ حوزه تحریم‌های بانکی و نفتی امریکا، پیمان‌های پولی دو جانبه، اصلاح تعرفه گذاری انرژی و طرح افزایش سن ازدواج است.

وی با اشاره به بحران تاثیرگذاری تشکلهای دانشجویی و عدم دستیابی به نتیجه پس از انجام مطالبه گری تصریح کرد: هدف از ایجاد مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران تمرکز بر روی مسائل اولویت دار و مهم کشور بوده به این معنا که تشکل بر روی یک موضوع تحقیق کند و بعد به جریان سازی مداوم و مستمر بپردازد.

حسینی با اشاره به اینکه ما در مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران تمرکز خود را بر روی المان تخصص و عمیق شدن بر روی مسائل و مشکلات و تداوم و پیگیری آن‌ها قرار دادیم تصریح کرد: در این مرکز بنا نیست که کار محتوایی انجام شود؛ بلکه هدف ما استفاده از محتوا‌های موجود و مطالبه گری و جریان سازی در خصوص مسائل مورد پیگیری است.

مسئول مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران بیان کرد: با توجه به شرایط خاصی که امسال کشور به خاطر تحریم‌ها و خروج امریکا از برجام داشت ما در مرکز مطالعات این تشکل بحث تحریم‌های نفتی و بانکی امریکا را در اولویت قرار دادیم و راهکار‌هایی مانند عرضه نفت در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها را ارایه کردیم.

حسینی، مسئول مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل

وی بیان کرد: با توجه به اینکه در بحث تحریم‌های بانکی نیز گره اصلی کار، سوئیفت بود این مرکز پیمان‌های پولی دو جانبه را به عنوان یک راهکار ارایه داد.

حسینی با اشاره به اینکه اصلاح تعرفه گذاری انرژی یکی دیگر از پیشنهاد‌هایی که مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران ارایه کرده افزود: براین اساس پیشنهاد کردیم باید نظام تعرفه گذاری انرژی اصلاح شود و دهک بالای جامعه نباید یارانه انرژی دریافت کنند، چون با حذف این یارانه هم بخشی از کسری بودجه دولت جبران می‌شود و هم اینکه پرداخت این یارانه مخالف عدالت است.

مسئول مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران با اشاره به اینکه پیگیری مسائل اجتماعی مانند طرح حداقل سن ازدواج از جمله مسائل اجتماعی است که در این مرکز آن را پیگیری کردیم ودر این راستا نیز یک کارگروه را با هماهنگی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران راه اندازی کردیم تصریح کرد: در این حوزه هدف ما انجام کار سلبی بود در هر حال ما قانون حداقل سن ازدواج را پیگیری می‌کنیم واقعیت این است که جریان مخالف در این رابطه به خوبی عمل می‌کند، ولی جریان انقلابی دچار ضعف است.

رونمایی از کتاب راه نو مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران

وی بیان کرد: مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران برای پیگیری ۴ اولویتی که به آن‌ها اشاره شد از ظرفیت‌های رسانه‌ای اعم از نامه، بیانیه، نشریه، یادداشت و برگزاری میزگرد در رسانه‌ها استفاده کرد با این وجود ما در رابطه با پیشنهاد عرضه نفت در بورس توانستیم یک وزنه باشیم به گونه‌ای که این راهکار به سرانجام برسد.

حسینی اظهار کرد: در بحث پیمان‌های پولی دو جانبه نیز جلساتی را با مسئولان بانک مرکزی برگزار و راهکار‌هایی ارایه دادیم در هر حال بانک مرکزی برخلاف وزارت نفت نسبت به پیشنهادات ما گارد نداشت از این رو اجرای پیمان‌های پولی دو جانبه با سوریه و عراق را نیز مورد پیگیری قرار دادند اگر چه منجر به نتیجه نشد.

مسئول مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران گفت: در بحث تعرفه گذاری انرژی هم به دنبال پیگیری‌های ما در مرکز مطالعات تعرفه مشترکین پرمصرف برق ۷ درصد افزایش یافت البته این اختلاف پلکانی باید بیشتر شود.

علی پور دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران نیز با اشاره به سابقه شکل گیری مرکز مطالعات این تشکل گفت: از ابتدای دوره فعالیت بنده به عنوان دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه تهران با مسائلی مانند دو گانه درس و تشکیلات و خلا مسائل ایجابی برای مشکلات کشور روبه رو بودیم. یک دو گانه بزرگ بین فعالان دانشجویی به نام درس و تشکیلات وجود دارد معتقدم اگر ساختار به درستی تعریف شود این بحث قابل حل است. در هر حال یکی از مسائلی که باعث شده تشکل‌های دانشجویی با رکود مواجه شوند همین دو گانه درس و تشکیلات است.

علی پور، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران

وی با بیان اینکه اگر مواضع تشکل‌های دانشجویی را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد عمدتا مباحث را مطرح می‌کنند، ولی راهکار ارایه نمی‌دهند و این یک اسیب برای تشکل‌ها است افزود: باتوجه به اینکه ضرورت دارد تشکل‌ها برای مشکلاتی که آن‌ها را مطرح کنند راهکار نیز ارایه دهند ما مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان تهران را که از دو سال پیش راه اندازی شده تقویت کردیم تا بتوانیم برای حل مشکلات کشور راهکار ارایه دهیم.

وی با بیان اینکه کتاب راه نو حاصل مطالبه گری تخصصی این تشکل در یک سال گذشته است، افزود: مجموعه فعالیت‌های تخصصی که طی یک سال گذشته در این مرکز انجام شده در قالب کتاب راه نو منتشر شده است.